Inne życie

Jak odnaleźć się w teraźniejszości?

Jak wydobyć z niej radykalne możliwości?

Wizja Rewolucji nawiedza teorię antykapitalistyczną. Jeśli uważa się, że Świata i życia na razie nie da zmienić (nie ryzykując reformizmem) to jedyna nadzieja rzeczywiście leży w Rewolucyjnych Masach majaczących na horyzoncie przyszłości. Przyszłość to jednak fałszywa obietnica; prawdziwa zmiana do niej nie należy, a raczej już zachodzi. Wszystko już jest, tu i teraz: inne życie i inne światy.

Jest tyle sposobów walki z obecnym porządkiem, tyle niepowtarzalnych możliwości, ile różnych warunków życia – queer, udomowienie, dzikość, uwięzienie, nomadyczność, rdzenność, itd. Nie ma w nich może zarodków przyszłego społeczeństwa, ale są na pewno składniki potrzebne do zniszczenia tego. Przez rozmontowanie sposobów, na jak nasze życia są warunkowane i zarządzane, może tu i teraz wyrosnąć coś zupełnie innego.

Jest to, jak żyjemy my sami. Wszystko ma tu znaczenie: gdzie mieszkamy, według jakiego rytmu funkcjonujemy, skąd bierzemy jedzenie, jak o siebie dbamy, jak żyjemy z naszymi przyjaciółmi i jak podchodzimy do naszych wrogów. Wszystko to składa się na sposoby życia, które naprawdę je zmieniają. Przebijają wszelkie osiągnięcia i zdobycze przeszłych Rewolucji i pozwalają na włączenie się w te, które już trwają.

Z kolei zamiast jednego globalnego kapitalistycznego Świata, jest wiele światów, które nieustannie ze sobą walczą. Niektóre z nich są wrogie i nadają się tylko do zniszczenia, inne są przyjazne. Stwierdzenie „cała rzeczywistość jest kapitalistyczna” i czekanie na Rewolucję jest rezygnacją, gdy istnieją te obecnie-rewolucyjne, inne rzeczywistości. Nasze „inne światy” nie są „możliwe”, a już istnieją, tu i teraz. Możecie się dzięki nim odnaleźć i żyć – inaczej.

Czym może być dziś rewolucja?

Co dla naszych światów oznacza koniec Świata?

Wydania